מנהיגי התנועה הציונית וראשי הישוב היהודי בארץ ישראל, בהם ראש הממשלה דוד בן-גוריון והנשיא פרופ' חיים ויצמן, ראו בפיתוח המחקר המדעי חלק משמעותי מהמפעל הציוני ומכינון המרכז הרוחני של המדינה היהודית.

התערוכה במסדרון היוצאים בנמל התעופה הבינלאומי בן גוריון

התערוכה במסדרון היוצאים והנכנסים בנמל התעופה

 

צילום קובי גדעון/לע"מ

לספר התערוכה לחצו כאן

 .עוד לפני קום המדינה היו אלה אלברט איינשטיין, מרטין בובר, זיגמונד פרויד, אהרן אהרונסון ומדענים יהודיים אחרים, שראו בהקמת מוסדות ומכוני מחקר מדעיים צורך בעל חשיבות לאומית וכלכלית

רבים מהישגיה של מדינת ישראל, מקורם בתשתית המדעית שנבנתה אז, כמו גם בפוטנציאל המדעי, הטכנולוגי והאנושי העומדים לרשותה כיום
המחקר המדעי הוא שפה אוניברסלית המהווה גשר בין עמים ותרבויות. הישגי המדע הישראלי תורמים רבות לביסוס מעמדה הבין-לאומי של המדינה, ומעניקים לה מקום של כבוד בין המדינות המפותחות בעולם. המדעניות והמדענים הישראלים זוכים להכרה ולמוניטין בין-לאומיים. גולת הכותרת של הכרה זו היא המדענים הישראלים זוכי פרס נובל, פרס טיורינג, מדליית פילדס ופרסים יוקרתיים נוספים.

המדע הישראלי מתאפיין בחדשנות פורצת דרך. בישראל פורחת תעשייה עתירת יידע שתגליותיה ופיתוחיה המדעיים מהווים תרומה לאנושות, בהיותם בעלי השפעה משמעותית על איכות חייהם של .מיליארדי אנשים בעולם
לישראל תגליות פורצות דרך בתחומי החקלאות, הרפואה, הרובוטיקה, המחשוב, הארכאולוגיה, החלל, המתמטיקה, מדעי החברה והרוח ועוד. בנוסף, ישראל נחשבת למעצמת היי-טק ומהווה כיום מוקד משיכה הן לחברות בין-לאומיות אשר מקימות בה את מרכזי המחקר והפיתוח שלהן, והן לחברות סטרט-אפ בתחומים שונים.

בישראל פועלות תשע אוניברסיטאות, ובנוסף, 63 מוסדות להשכלה גבוהה. כמו כן, בישראל השיעור הגבוה בעולם של בעלי תואר אקדמי ביחס לגודל האוכלוסיה. ישראל נמנית עם עשר המדינות החברות ב"מועדון החלל" היוקרתי, מדינות שתכננו, פיתחו, ייצרו ושיגרו לוויינים אל החלל.

על הקיר שלפניכם תצוגה של עשרות תגליות ופיתוחים ישראלים פורצי דרך. המקום צר וקטן מלהכיל את הרשימה המלאה, אך תוכלו לקבל טעימה ולהיחשף למגוון המרתק של תחומי המדע וחידושיו במדינת ישראל. תוכלו לגלות את השפעתם על האנושות ולהכיר את החוקרות והחוקרים העומדים מאחוריהם.