אופיר אקוניס שר המדע הטכנולוגיה והחלל

המייצגים פורצי הדרך שמוצגים בתערוכה מהווים כל אחד בדרכו ציון דרך בתחום המדע וגורמים למדינה שלמה לחוש גאווה לאומית. אני שמח להיות זה שעל כתפיו מונחת האחריות להמשיך ולקדם את התחומים בהם ישראל מצטיינת מזה עשרות בשנים.

העם היהודי התברך בשפע של אנשי מדע וטכנולוגיה מהמובילים בעולם. מאחורי כל התגליות מסתתרים פנים ושמות של מדענים וחוקרים שיחדיו מרכיבים פסיפס אנושי רחב.

מאחורי כל אחד מהמיצגים עומדות שנים על גבי שנים של מחקר ופיתוח בתחומי המדע והטכנולוגיה השונים. פיתוחים אלו מהווים אבני יסוד בתחום המדע, כאלה שמשנים את פני האנושות כולה, משפרים את איכות החיים בעולם ומביאים להתפתחות ולשגשוג כלכלי ולחלקם אף הכוח להציל חיי אדם.

התערוכה פותחת צוהר ובמה לאזרחי ישראל ולמיליוני תיירים להתרשם מהגילויים של החוקרים והמדענים בתחומים השונים: מדע, טכנולוגיה, חלל, רפואה חקלאות ועוד.

התגליות והפיתוחים שבתערוכה הם אלו שמציבים במרוצת השנים את ישראל כמדינה פורצת דרך ומובילת חדשנות שהפכו את ישראל למעצמה מדעית אשר זוכה לתנופה מרשימה. המדענים והחוקרים הישראלים מתאפיינים בשאיפה למצוינות תוך עבודת מחקר קשה ושילוב של חדשנות ויצירתיות אינסופית. כל אלו הביאו להקמת מוסדות אקדמיים מהמובילים בעולם, מכוני מחקר מדעיים, פיתוחים טכנולוגיים חדשניים ועבודות מחקר נושאות בשורה. אם לא די בכל אלו הרי שהעמל הרב נושא עימו פירות והחוקרים הישראלים זוכים גם להכרה בינלאומית הבאה לידי ביטוי בין היתר בזכייה בפרסים היוקרתיים ביותר, ביניהם פרס נובל ופרס טיורינג.

אני רואה סמליות רבה בכך שכאן, בנמל התעופה הבינלאומי בן-גוריון, השער שלנו לעולם, ניתנת לנו ההזדמנות להציג את ישראל ואת התרומה הכבירה שלה לאנושות כולה.

כפי שניתן לראות הפך נושא החלל לאבן שואבת והביא אליו עניין ותשומת לב רבה. אני מוצא חשיבות רבה בתמיכה במחקר ובפיתוח בתחום בכדי שנוכל להמשיך לייצר ולשגר לוויינים אל החלל ולהפוך לאחת מהמדינות המובילות בעולם בתחום.

במסגרת תפקידי אני נחשף לא אחת לבני הנוער ברחבי הארץ אשר כמהים לחשיפה ולמידה של מקצועות המדע. אותם בני נוער סקרנים, אלו הם דור העתיד של ארצנו. ישנה חשיבות רבה בטיפוח בני הנוער וסבור אני כי למוסדות החינוך משקל רב בעיצוב הדור הצעיר שיהיה זה שיצעיד את המדינה להישגים משמעותיים בעתיד.

אני מזמין את כולכם לבוא וליהנות מהתערוכה.

אופיר אקוניס, שר המדע והטכנולוגיה